Știri

Lista câștigătorilor Selecției Naționale „Creatori de Educație” – ediția 2020, desfășurată în cadrul proiectului CRED

By 10 septembrie 2020 No Comments

Ziua de astăzi, 11 septembrie, marchează desemnarea premianților Selecției Naționale de bune practici în educație, nivelurile primar și gimnazial, „Creatori de Educație”, ediția 2020.

Prin derularea acestei selecții naționale, ne-am propus să descoperim și să promovăm acele cadre didactice care au o contribuție remarcabilă în creșterea atractivității școlii, insuflându-le elevilor bucuria de a învăța, de a înțelege și de a descoperi lumea în care trăim.

„Creatori de Educație” reprezintă, totodată, o campanie de conștientizare cu privire la prestigiul acestei vocații și importanța creativității dascălilor, calitate reflectată ulterior în rezultatele fiecărui copil, în viitorul educației și al societății românești.

Ținând cont de contextul sensibil al ultimelor șase luni, am acordat un interes deosebit acelor activități desfășurate cu succes în perioada instituirii stării de urgență și, de asemenea, a stării de alertă.

În numele întregii echipe a proiectului CRED, transmit mulțumiri și felicitări tuturor participanților la selecția „Creatori de Educație”, ediția 2020. Fiecare cadru didactic a demonstrat, astfel, că este un model inspirațional pentru colegii din întreaga țară. Fiecare participant a câștigat respectul comunității educaționale, întrucât a pus la dispoziția colegilor practicile utilizate cu succes în propria activitate didactică, devenind un potențial model de bune practici, la nivel național, într-un moment în care avem nevoie, mai mult ca niciodată, de o mobilizare exemplară caracterizată prin dăruire și solidaritate” – Merima Carmen Petrovici, Manager al Proiectului „Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți” – CRED.

 

Câștigătorii Selecției Naționale de bune practici „Creatori de Educație”, ediția 2020

 

Învățământ primar
Nr. Crt. Nume și prenume TITLUL PROIECTULUI Unitatea școlară, localitatea și județul
1 BĂȚĂUȘ CORNELIA CERCETATOR ÎN DEVENIRE, STEAM Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși”, București – Sector 6
2 CREȚU GEORGEL BUCURIA DE A FI CREATIV… – DEZVOLTAREA CREATIVITĂȚII ELEVILOR PRIN INTERMEDIUL ACTIVITĂȚILOR EXTRACURRICULARE Școala Gimnazială nr.27 Anatol Ghermanschi, Localitate: Brașov, Județ: Brașov
3 DRAGOMER KATALIN VORBESC ROMÂNEȘTE ȘI LUMEA MEA CREȘTE – CULORILE Școala Gimnazială „Jancsó Benedek”, Localitate: Ghelința, Județ: Covasna
4 GOMBOS MELINDA DEZVOLTAREA COMPETENȚELOR CHEIE PRIN JOCUL „BINGO” – ONLINE Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Localitate: Zalău, Județ: Sălaj
5 HOCHIA IOANA EDUKACTION Colegiul de Arte Baia Mare, Localitate: Baia Mare, Județ: Maramureș
6 LAKATOS ANTON CAROL ALEGE SĂ FII MAI BUN! Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, Localitate: Jibou, Județ: Sălaj
7 LAZAR MARIANA MIHAELA DIVERSITATEA SALVEAZĂ PĂMÂNTUL! Școala Gimnazială nr. 2 „Diaconu Coresi”, Localitate: Brașov, Județ: Brașov
8 LICA ANDRA MARIANA VALORI ȘI EMOȚII PRIN INTERMEDIUL POVEȘTILOR Școala Gimnazială „Step By Step”, București – Sector 4
9 LUNGOCI DANIELA INTERESANTA NOASTRĂ CĂLĂTORIE STEAM Școala Gimnazială Ipotești, Localitate: Ipotești, Județ: Suceava
10 MINECUTA ELISABETA AȘII DIN MÎNECUȚĂ, FILE DIN POVESTEA ȘCOLII DE ACASĂ Școala Gimnazială nr.27 „Anatol Ghermanschi”, , Localitate: Brașov, Județ: Brașov
11 MORARIU CRINA CLAUDIA ”ȘCOALA DE ACASĂ” – ACTIVITĂȚI SUPORT PENTRU ÎNVĂȚAREA ONLINE Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu”, Localitate: Târgu Mureș, Județ: Mureș
12 NOVACOV CRISTINA MARIANA POT FI TEMELE PENTRU ACASĂ ATRACTIVE? Școala Primară ” Casa Speranței”, Localitate: Timișoara, Județ: Timiș
13 OANA OANA REBECA PROIECTUL „AJUTĂ-MĂ SĂ DEVIN INTELIGENT EMOȚIONAL” Școala Gimnazială nr. 13, Localitate: Brașov, Județ: Brașov
14 OPREA LAURA RODICA EDUCAȚIA ÎN ERA DIGITALĂ – ÎNVĂȚĂM JUCÂNDU-NE Școala Gimnazială nr. 18, Localitate: Galați, Județ: Galați
15 PATRICHI EMANUELA IOANA COLECȚIE DE CITITORI Școala Gimnazială Dacia, Localitate: Târgu Mureș, Județ: Mureș
16 PETROVICI OANA „CĂUTĂTORII DE VISE” – CERC DE LECTURĂ ȘI SCRIERE CREATIVĂ PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu”, Localitate: Iași, Județ: Iaşi
17 POJAR ADA MONICA AVENTURI CREATIVE Colegiul Național „George Barițiu”, Localitate: Cluj-Napoca, Județ: Cluj
18 ROŞOIU IULIA TEATRUL – MODALITATE DE EXPRIMARE Școala Gimnazială Coresi, Localitate: Târgoviște, Județ: Dâmbovița
19 SABAU LIDIA ATELIER CREATIV-RECREATIV Școala Gimnazială „Mihai Drăgan”, Localitate: Bacău, Județ: Bacău
20 TĂNASE ANICA MARIA UN COPIL, UN PROFESOR, O CARTE ȘI UN CREION POT SCHIMBA LUMEA Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Localitate: Galați, Județ: Galați
 

Învățământ gimnazial

 

Nr. Crt. Nume și prenume TITLUL PROIECTULUI Unitatea școlară, localitatea și județul
1 BUCUR CARMEN MARIANA TÂRGUL DE LECTURĂ Școala Gimnazială „Miron Cristea”, Localitate: Topliţa, Județ: Harghita
2 CIOBĂNUC MARCELA CETATEA LECTURII – ATELIER DE LECTURĂ ȘI SCRIERE CREATIVĂ Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, Localitate: Sibiu, Județ: Sibiu
3 DUMA CORNEL LUCIAN DIFERIȚI, DAR EGALI! Centrul Școlar de Educație Incluzivă Caransebeș, Localitate: Caransebeș, Județ: Caraș-Severin
4 GĂLĂȚESCU ILEANA PENIȚA FERMECATĂ-ATELIER DE CALIGRAFIE Școala Gimnazială Specială nr. 14, Localitate: Tulcea, Județ: Tulcea
5 GHEȚĂU IULIAN CONSTRUIM ÎMPREUNĂ ON-LINE ! Școala Gimnazială Strunga, Localitate: Strunga, Județ: Iaşi
6 IANOȘI ANDA ELENA A CITI- A FI CITIT Școala Gimnazială „Miron Cristea”, Localitate: Toplița, Județ: Harghita
7 IONESCU-ARDELEAN  DOINA MATEMATICA ONLINE Școala Gimnazială „Miron Cristea”, Localitate: Toplița, Județ: Harghita
8 LUKACS TIBERIU ÎNVAȚĂ MATE Școala Gimnazială nr. 6, Vulcan, Localitate: Vulcan, Județ: Hunedoara
9 MATEI DAN TEACHING WITH EUROPEANA – PREDAREA CU EUROPEANA Școala Gimnazială Pui, Localitate: Pui, Județ: Hunedoara
10 MILITARU NICOLETA MARILENA Zero Pollution is our Planet’s Solution – Proiect eTwinning Liceul de Arte „Ionel Perlea”, Localitate: Slobozia, Județ: Ialomița
11 MÎȚĂ ALEXANDRU Campusul Virtual al Inspectoratului Școlar Județean Vaslui și Televiziunea Școlară „TeleȘcoala Vasluiană” Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, Localitate: Vaslui, Județ: Vaslui
12 NEDELCU VIOLETA-DANIELA EU/NOI ȘI LUMEA ÎN CARE TRĂIM Școala Gimnazială nr. 2 „Diaconu Coresi”, Localitate: Brașov, Județ: Brașov
13 NICOLĂIȚĂ CRISTINA FIZICA DE ACASĂ Școala Gimnazială „Gheorghe Magheru”, Localitate: Caracal, Județ: Olt
14 ONIȚA CLAUDIA DANIELA SCHOOL FACING REAL LIFE Școala Gimnazială nr. 11, Localitate: Oradea, Județ: Bihor
15 PEPTU ANCA-MIHAELA TEATRU ISTORIC – PAGINI DE ISTORIE PRIN OCHI DE COPIL Școala Gimnazială Prejmer, Localitate: Prejmer, Județ: Brașov
16 PINTILIE FELICIA BĂTRÂNII SATULUI POVESTESC… Școala Gimnazială Osoi, Localitate: Osoi, Județ: Iaşi
17 RADU LUMINITA ELENA TĂRÂMUL BASMELOR…LA UN CLICK DISTANTA (CARTEA DIGITALA A CLASEI A V-A B) Școala Gimnazială nr. 25 Sibiu, Localitate: Sibiu, Județ: Sibiu
18 SABAREANU LACRAMIOARA PROIECTUL ETWINNING ”TALKING HEADS”- ”LET’S KNOW THE NEW GENERATION!”‘ Școala Gimnazială „George Călinescu”,Localitate: Onești, Județ: Bacău
19 ȘANDOR VERONICA DE-A ARHITECTURA ÎN ȘCOALA DIN GORNEȘTI Școala Gimnazială „Teleki Domokos”, Localitate: Gornești, Județ: Mureș
20 SERBAN CAMELIA DE LA ASKESIS LA INGENIUM: ROLUL EDUCĂRII PROACTIVE A TINERILOR Liceul Teoretic „Ioan Cotovu”, Localitate: Hârșova, Județ: Constanța
21 SIMTION COSMIN CAVALERII TURNULUI ÎNCLINAT Școala Gimnazială Slimnic, Localitate: Slimnic, Județ: Sibiu
22 STAN LAURENȚIA SĂ DEVIN INDEPENDENT Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă „Delfinul”, Localitate: Constanța, Județ: Constanța
23 TIMIȘ IONIȚA PROIECTUL PLATFORMA E-LEARNING RELIGIEONLINE.RO Colegiul Național Pedagogic „Gh. Lazăr”, Localitate: Cluj-Napoca, Județ: Cluj
24 TRIF ELENA DIANA FESTIVAL- CONCURS „NEROSTITE CHEMĂRI” Centrul de Pedagogie curativă Simeria, Localitate: Simeria Veche, Județ: Hunedoara
25 TURCU MIHAELA DĂRUIEȘTE PENTRU … UN ZÂMBET Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Localitate: Cluj-Napoca, Județ: Cluj
26 UNGUREANU ANA ELENA ASQ.RO (ANOTHER SMART QUESTION) Școala Gimnazială „Profesor Mihai Dumitriu”, Localitate: Valea Lupului, Județ: Iași
27 VINTUR TATIANA Campania de prevenire a violenței R.E.S.P.E.C.T. Colegiul Național Mihai Eminescu, Localitate: Suceava, Județ: Suceava
28 VLĂDĂU ROMU LECȚII INTERACTIVE REALIZATE CU PLATFORMA LIVRESQ Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Localitate: Pitești, Județ: Argeș

 

29 VOICILA ADRIANA SORINA ȘCOALA DE AZI NE PREGĂTEȘTE PENTRU VIAȚĂ Școala Gimnazială Bucovăț, Localitate: Bucovăț, Județ: Dolj
30 VOINEA MARIANA LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ PRIN TEORIA INTELIGENȚELOR MULTIPLE Liceul Teoretic „Ștefan Odobleja”, București – Sector 5

 

Menționăm faptul că toate propunerile validate pentru selecția națională au fost încărcate pe platforma www.creatorideeducatie.ro, unde vă invităm să vizualizați detalii despre activitatea inovatoare a cadrului didactic propus ca model de bune practici – Click AICI pentru acces.

La selecția de anul acesta au fost validate 293 de activități (156 din nivelul primar și 137 din cel gimnazial), fiind acordate 50 de premii (20 de premii pentru activitățile din nivelul primar și 30 de premii pentru activitățile din nivelul gimnazial).

Câștigătorii celei de-a doua ediții a Selecției Naționale „Creatori de Educație” au fost stabiliți în urma evaluării fiecărei activități propuse (au fost analizate și evaluate descrierile și informațiile suport/doveditoare depuse de fiecare participant, în urma procesului de validare) de o comisie națională de experți în educație din cadrul proiectului CRED.

Toate detaliile desfășurării ediției de anul acesta sunt disponibile în Regulamentul selecției, publicat încă de la lansarea „Creatori de educație” – ediția 2020 Click AICI pentru acces