Știri

Lista câștigătorilor din cadrul selecției naționale de bune practici în educație, nivelul primar și gimnazial – „Creatori de educație”, ediția 2019

By 10 septembrie 2019 No Comments

Ziua de astăzi, 10 septembrie, marchează desemnarea premianților selecției naționale de bune practici în educație, nivelurile primar și gimnazial – „Creatori de educație”, ediția 2019.

Prin derularea acestei selecții naționale, ne-am propus să descoperim și să promovăm acei învățători și profesori care au o contribuție remarcabilă în creșterea atractivității școlii, insuflându-le elevilor bucuria de a învăța, de a înțelege și descoperi lumea în trăim.

„Creatori de educație” reprezintă, totodată, o campanie de conștientizare cu privire la prestigiul acestei vocații și importanța creativității dascălilor, calitate reflectată ulterior în rezultatele fiecărui copil, în viitorul educației și al societății românești.

Având în vedere prioritățile Ministerului Educației Naționale, precum și obiectivele proiectului „Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți – CRED”, sunt considerate realizatori de bune practici în educație cadrele didactice care:

  • aplică în mod creativ și inovativ programele școlare la nivel primar/gimnazial și care generează progres școlar la nivelul claselor de elevi cu care lucrează;
  • folosesc metode și strategii didactice interactive/inovative pentru a crea un context de dezvoltare a competențelor-cheie;
  • adaptează demersul didactic creativ la nevoile și interesele elevilor, personalizând predarea, astfel încât fiecare copil să își poată atinge și valorifica propriul potențial;
  • utilizează eficient/generează resurse educaționale deschise;
  • facilitează accesul la educație pentru copii din medii defavorizate prin crearea unui mediu școlar incluziv și care reușesc să reducă riscul de eșec școlar.

Menționăm că toate propunerile validate pentru selecția națională au fost încărcate pe platforma www.creatorideeducatie.ro, unde vă invităm să vizualizați detalii despre activitatea inovatoare a cadrului didactic propus ca model de bune practici, precum și testimoniale și materiale de suport.

Câștigătorii au fost desemnați în urma unei proceduri de selecție, derulată în perioada 13 iulie – 9 septembrie 2019, care a presupus următoarele demersuri:

  • votarea online a bunelor practici de către publicul interesat pe site-ul www.creatorideeducatie.ro, pentru acordarea celor 10 premii speciale;
  • evaluarea tehnică a propunerilor de către comisia de evaluare, prin utilizarea unor grile specifice pentru toți participanții și în baza întregului dosar de candidatură transmis de către candidați – pentru acordarea celor 40 premii stabilite de comisia tehnică.

Precizăm că lista finală a câștigătorilor s-a stabilit ținând cont de faptul că unui candidat nu i se poate acorda decât un singur premiu.

Pentru faptul că inovează în procesul de predare-învățare, sporind valoarea actului didactic, și implicit, atractivitatea școlii pentru elevi, câștigătorii vor fi recompensați de către Ministerul Educației Naționale, în cadrul unei gale de premiere, dar și promovați public, astfel încât educația de calitate să beneficieze de cât mai multe repere.

Câștigătorii selecției naționale de bune practici în învățământul primar și gimnazial, „Creatori de Educație”, ediția 2019

 

Secțiune: Învățământ primar

NR.CRT Numele şi prenumele câștigătorului                   (ordine alfabetică) Unitatea școlară Denumirea proiectului
1 AMBRUS MELINDA Şcoala Gimnazială nr. 1, Luduş, MS Ziua familiei
2 APETREI LUCIA MIHAELA Şcoala Gimnazială ”Nicolae Buleu” Mărgineni, jud. Neamţ Hai să spunem altfel o poveste!
3 CÎRLIG A. MARIAN Școala Gimnazială „Dimitrie Ion Ghica” Radovanu, CL Tehnologia – ”Arma” de supraviețuire în viitor
4 ENACHE ADELINA FLORENTINA Școala Gimnazială Crevedia, DB ”Ariciul prietenos”
5 FEJER ALEXANDRA Școala Gimnazială Nr. 14 Sfântul Bartolomeu, Brasov, BV Despre porecle, jigniri şi insulte la Dezvoltare personală
6 IACOB ELENA ANDRA Școala Gimnaziala Step by Step, București O călătorie în timp
7 IACOB SORINA Școala Gimnazială „George Poboran” Slatina, județul Olt Micii antreprenori
8 IVAN FLORENTINA DANIELA Scoala Gimanziala Nr. 195, București Jocul care ne unește / Unitate in diversitate
9 LEFTER ADRIANA SILVICA Școala Gimnazială „Elena Doamna” Tecuci, GL Noi abordări metodologice STEM și CLIL în învățământul primar
10 MAFTEI ALEXANDRA  Școala Gimnazială “Ion Simionescu” Iași, IS Bune practici în educația incluzivă: colaborarea copil-profesor-școală
11 MATEI IULIANA LOREDANA Școala Gimnazială „Avram Iancu” Halmășd, SJ „Calculatorul – portal spre educație deschisă”
12 MELCU CORNELIA Școala Gimnazială Nr. 9 „Nicolae Orghidan” Brașov, BV Meserii de viitor
13 MÎNECUȚĂ ELISABETA MARIA Școala Gimnazială Nr. 27 ”Anatol Ghermanschi” Brașov, BV De la EMO la ECO
14 MORARIU CRINA CLAUDIA Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Târgu Mureș, MS ”Hai cu noi în lumea cărților” – club de lectură
15 PANAIT IRINA ANDREEA Școala Gimnazială nr. 79 București A explora e superputerea mea
16 ROTARU ANA – MARIA Școala Gimnazială ”Alexandru cel Bun” Iași, IS Traista cu sănătate
17 ROZOREA VIORA Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu, SB Festival EMI – culoare, muzică, mișcare
18 RUSU VIORICA MARIA Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu”, Alba Iulia, AB Clasa DOJO, clasa DIGITALĂ
19 TĂUT ANCA VERONICA Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, SJ Ştiința pe înțelesul celor mici
20 VAIDA IOANA ALINA Liceul Tehnologic Nr. 1 Gâlgău, Sălaj Ai carte, ai parte!

 

 

Secțiune: Învățământ gimnazial

NR.CRT Numele şi prenumele câștigătorului                   (ordine alfabetică) Unitatea școlară Denumirea proiectului
1 BOANTĂ MIHAELA Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Maria Montessori”, Constanța, CT Abecedar de tipar
2 BOBOC ANA LUIZA Şcoala Gimnazială Cozmeşti, comuna Stolniceni Prăjescu, IS Literatura si celelalte arte
3 BOGDAN RAMONA IRINA Școala Gimnazială Zăvoi, Caraș-Severin MOȘTENIRI CULTURALE
4 BRÎNZEA MIHAELA Liceul Teoretic Brâncoveanu Vodă, Urlați, PH On fait la fête!
5 BUZEA OTILIA Școala Gimnazială ”Nicolae Russu”, Sita Buzăului, BZ Puterea propriului exemplu (noi abordări ale literaturii în gimnaziu)
6 CÎRJE ALINA CRISTIANA Școala Gimnazială Româno-Finlandeză, București Politica pe înţelesul copiilor
7 DENES IRINA Școala Gimnazială nr.1 Vârșolț, SJ ,,Apa, minune a naturii”
8 GALBIN FLORIN CLAUDIU Liceul ,,Radu Petrescu” Prundu Bîrgăului, BN ,,Predarea geografiei prin aplicațiile Google Earth/Maps/Kahoot”
9 GODEANU FELIX Școala gimnazială Grozești, MH COLLEGIUM RURALIS – Dezvoltarea învățământului rural prin implementarea proiectelor extracurriculare, școlare și extrașcolare în activitatea didactică
10 GRUIAN OCTAVIAN Școala Gimnazială ”Teodor Murășanu” Turda, CJ Festivalul de teatru pentru elevi ”Alter Ego”
11 IANCĂU RALUCA-NICOLETA Colegiul National De Informatică ,,Gr. Moisil” Brașov, BV A FOST ODATA… – concurs școlar și simpozion (domeniul folclor)
12 ILIE IUSTINA – DANIELA Școala Gimnazială Nr. 1 Brănești, IF Uniţi prin muzică
13 IVAN M. MIHAELA Școala Gimnazială Nr. 1 Vlădești, AG PROIECT EUROPEAN ERASMUS+EUROMOSAICA
14 MANTA GEORGIANA Școala Gimnazială Nr. 4 „ Elena Donici Cantacuzino”, DB Prezentare orală de carte
15 NEAGU MĂRIUCA Școala Gimnazială ,,Nicolae Iorga” Sibiu, SB Cultură și spiritualitate românescă – curriculum integrat
16 PĂDURARU DANIELA Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Botoșani, BT Septempunctata
17 PAVELESCU MARILENA Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Târgoviște, DB Memoria cărților
18 PETREA PETRONELA Școala Gimnazială Valea Lupului, Iași Toată școala citește!
19 TANC MIRELA GABRIELA Școala Gimnazială ,,Oltea Doamna” Oradea, BH ,,ACCED –  Copilul de azi, creatorul de mâine”
20 VLAD EUGENIA IOANA Școala Gimnazială „George Poboran” Slatina, OT ȘCOALA DE VARĂ ÎN STIL NONFORMAL

 

Secțiune: Popularitate (cele mai votate proiecte în mediul online)

Nr. crt Numele şi prenumele câștigătorului

(în ordinea descrescătoare a voturilor)

Unitatea școlară Denumirea proiectului Voturi
1 CÂMPIAN CORNEL Clubul Copiilor Sighişoara, MS Trăiește prin dans 3290
2 PIROȘ NICOLETA LAURA Școala Gimnazială nr. 6 „Iacob Mureșianu” Brașov, BV Joc, creație și învățare în clasa mea 2947
3 BADIU CLAUDIA AURELIA Școala Gimnazială ”Ioan Bob” Cluj Napoca, CJ Blogul educațional Pictezstele 1722
4 COLȚAN ȘTEFANIA CONSUELA Școala Gimnazială nr. 280 sector 5 București Școala marionetelor 1713
5 GOLEA MARIETA FLORENTINA Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Tecuci, GL Didactic Art 1614
6 ARDELEANU EMILIA CRISTINA Școala Gimnazială nr. 7

Reșița, CS

România, țara mea 1440
7 DEDIU ANCA Școala Gimnazială „Prof. Emil Panaitescu” Cudalbi Galați Clasa Spiridușilor – o clasă de poveste 1342
8 BARCAN MIRELA Școala Gimnazială ”Ion Basgan” Facșani VN Valențe formative ale abordării transdisciplinare a conținuturilor învățării 1276
9 DĂNILĂ FLORENTINA Liceu Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, BT Săptămâna colorată 1134
10 BOLOHAN ROMEO IRINEL Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni Suceava, SV Mentori pentru copiii din centrele de plasament 1046